Haberler

2018 YILI ASKOM GENEL KURULU

2018 YILI ASKOM GENEL KURULU

2018 Yılı ASKOM Genel Kurul Toplantısı, 18.04.2018 tarihinde, Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü İzleme Değerlendirme Daire Başkanı Şamil KURGUN, Ankara Vali Yardımcısı İsmail KÜRECİ’nin katılımıyla Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan ÜNAL Başkanlığında gerçekleştirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Yrd. Doç.Dr. İshak ŞAN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ertuğrul ÜNKOÇ, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm.Dr. S. Dinçer YETİŞ, Personel Hizmetleri Başkanı Dr. Nevzat KILINÇ, Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Mehmet ERGİN, Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr.H. Fazıl İNAN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ramazan KOCAARSLAN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Eyüp SARI, Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet TAHİROĞLU ve Personel Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa KİREMİTÇİ toplantıda hazır bulundular.

Toplantıya İlimizde hizmet veren kamu, üniversite ve özel hastanelerin başhekimleri, acilden sorumlu başhekim yardımcıları, acil tıp kliniği idari sorumluları, acil tıp ana bilim dalı başkanları ile hastane ASKOM sorumluları, İl Ambulans Servisi Başhekimliğinden, başhekim ve başhekim yardımcıları ile Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı çalışanları katılım sağladı.

Daha İyiye Nasıl Gidebiliriz

ASKOM toplantısı açılış konuşmasını yapan Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Özkan ÜNAL “Acil sağlık hizmetlerinin koordinasyonu üzerine konuşmak için buradayız. Bu toplantıda, sistemi daha iyiye götürmek için neler yapmalıyız onu konuşacağız. Bütün hastanelerimizin acil ve yoğun bakım koordinasyonuna aktif olarak katılmalarını istiyoruz. Yaşanılan sorunları üniversite hastanelerimiz de dahil olmak üzere kamu, özel ve vakıf hastanelerimizin ortak çalışması ile çözebiliriz”. Dedi.

Okullarda 112 köşesi

Acillerimizin ilk basamakları olan 112 istasyonları konusunda örnek çalışmalar olduğunu dile getiren ÜNAL, “Milli Eğitim Bakanlığı ve belediyelerimizin desteği ile 112 ile ilgili güzel çalışmalar yapılıyor. Bu projeler arasında Altındağ Belediyesi tarafından yapımı devam eden 5 istasyonluk 112 Merkez İstasyon Projesi, Keçiören Belediyesi tarafından bölgede bulunan “Okullarda 112 Köşesi Projesi” ve  Beypazarı Belediyesi‘ne “İstasyon Köşesi Projesi” için katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Acil Sağlık Hizmetleri Konusunda Bilinçlendirme Çalışmaları Yapılıyor

ASKOM Genel Kurulu toplantısına katılan Ankara Vali Yardımcısı İsmail KÜRECİ konuşmasında “Vatandaşlarımıza acil sağlık hizmetleri konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıldığına” dikkat çekti. KÜRECİ, “Vakaya ulaşma konusunda birinci problemimiz trafik kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor olmasıdır. Bu toplantımızın amacı da acil sağlık hizmetlerinde yaşanan trafik, hangi hasta, hangi yaralı hangi hastaneye gidecek gibi problemlerin, üniversite özel ve devlet hastaneleri arasında koordinasyon sağlanarak çözülmesidir” dedi.

Hastane Öncesi ve Hastane Dönemi Acil Sağlık Hizmetleri

Toplantıda Doç. Dr. Mehmet ERGİN’ in,  “Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyonu” ve Doç. Dr. Ramazan KOCAARSLAN’ ın,  “Hastane Acil Servisleri Denetim Sonuçları” sunumlarının ardından, ASKOM Sekretaryası Sorumlusu Dr.Sevinç TÜRKDEMİR tarafından İlimiz sağlık göstergelerine dayanan ASKOM Genel Kurul Sunumunu gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Mehmet ERGİN’ in moderatörlüğünü üstlendiği Hastane Öncesi ve Hastane Dönemi Acil Sağlık Hizmetlerinin Koordinasyonu konulu açık oturum yapıldı.

Hastane Öncesi ve Hastane Dönemi Acil Sağlık Hizmetleri konulu açık oturuma konuşmacı olarak katılan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet DEMİRCAN, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Tıp Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlem TEKŞAM, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk EAH Acil Tıp Kliniği İdari Sorumlusu Doç.Dr. Şervan GÖKHAN, Şehit Ahmet ÖZSOY Gölbaşı Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Ali Niyazi KURTCEBE, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı ARGE Biriminden Dr. Ahmet Haki TÜRKDEMİR çözüm önerileri ile katkı sağladılar.

2017 Yılı içerisinde “Sahadan alınan hastaların hastanelere birincil nakilleri” ve “Vakaların hastaneler arasında gerçekleştirilen ikincil nakillerinde” en çok sayıda vakayı kabul ederek Acil Sağlık Hizmetleri sunumunda 112 İl Ambulans Servisi Başhekimliğine destek veren hastanelere hizmetlerinden dolayı teşekkür belgeleri verildi.           

SAHADAN ALINAN HASTALARIN HASTANELERE BİRİNCİL NAKİLLERİNDE;

Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kategorisinde;

1.Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH

2. Numune EAH

3.Ankara EAH

Devlet Hastanesi Kategorisinde;

1.Dr.Nafiz Körez Sincan DH

2.Polatlı Duatepe DH

3.Gölbaşı Şehit Ahmet Özsoy DH

Üniversite Hastanesi Kategorisinde;

1.Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi

2.Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

3.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi

Özel Hastaneler Kategorisinde;

1.Özel Lokman Hekim Ankara Hastanesi

2.Özel Ankara Güven Hastanesi

3.Özel Etimed Hastanesi

 

VAKALARIN HASTANELER ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN İKİNCİL NAKİLLERİNDE

Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kategorisinde;

1.Numune EAH

2.Dışkapı Yıldırım Beyazıt EAH

3.Atatürk EAH

 

Devlet Hastanesi Kategorisinde;

1.29 Mayıs DH

2.Dr.Nafiz Körez Sincan DH

3.Gölbaşı Şehit Ahmet Özsoy DH

 

Üniversite Hastanesi Kategorisinde;

1.Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

2.Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi

3.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi

Özel Hastaneler Kategorisinde;

1.Özel Lokman Hekim Ankara Hastanesi

2.Özel Lokman Hekim Akay Hastanesi

3.Özel Koru Ankara Hastanesi2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

10.JPG

11.JPG

9.JPG

A12.JPG

14.JPG

15.JPG
A16.JPG

17.JPG

18.JPG
A13.JPG

19.JPG                              

                              

                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Yaşama Yol Ver!" Ekibi Podium Avm’de

Acil bir durumla karşılaşıldığında ne yapılması gerektiği konusunda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ,112’nin gereksiz aranmaması ve ambulansa yol vermenin önemini anlatmak amacıyla ile başlatılan "Yaşama Yol Ver!" Medya Kampanyası kapsamında "Yaşama Yol Ver!" Ekibi 7-8 Nisan tarihleri arasında Podium Avm’de vatandaşlarımızla ile bir araya geldi.

Çocuklar ve ebeveynleri ambulansı da yakından tanıma fırsatı buldu. Etkinlikte çocuklara kampanya kapsamındaki hediyeler dağıtıldı.

0efaa6d5-5eb4-430f-a142-0dd5fa2de302.jpg

“UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) Temel Eğitimi”

İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından “UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) Temel Eğitimi” 02.04.2018-06.04.2018 tarihleri arasında İl Sağlık Müdürlüğü Ömer Halis Demir Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Eğitimde Enkaz Altındaki Hastaya Yaklaşım, Crush (Ezilme) Sendromu, Temel KBRN, Haberleşme Teknikleri, Temel Kampçılık ve Afet ve Olağandışı Durumlarda Hayatı İdame Ettirme ve vb. konular hakkında teorik ve uygulamalı eğimler verildi.

Eğitim kapsamında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Simülasyon Merkezi’nde “Afet Bilinci Eğitimi” alınarak deprem simülasyonu tatbikatı gerçekleştirildi.

Eğitimin son günü İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bünyesindeki enkaz alanında enkazdan yaralı çıkartılması ile ilgili tatbikat gerçekleştirildi.

24 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen “UMKE Temel Eğitimi” sonunda eğitim alan katılımcılara Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcı Dr. H. Fazıl İnan tarafından katılım belgeleri takdim edildi."Yaşama Yol Ver!" Ekibi Arjantin İlkokulu’nda

Miniklerin acil bir durumla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilmeleri, 112’nin gereksiz aranmaması ve Ambulansa yol vermenin önemini anlatmak amacıyla ile başlatılan "Yaşama Yol Ver!" Medya Kampanyası Minik 112 Uygulaması kapsamında "Yaşama Yol Ver!" Ekibi ve Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Yrd. Doç.Dr.İshak Şan Arjantin İlkokulu öğrencileri ile bir araya geldi.

Uygulamalı eğitim ile öğrenciler ambulansı da yakından tanıma fırsatı buldu. Eğitim sonunda çocuklara kampanya kapsamındaki hediyeler dağıtıldı.


Motosikletli Ambulanslar Göreve Hazır

Trafiğin yoğun olduğu kara yolları ve kara ambulans ulaşımının zor olduğu bölgelerde olay yeri yönetimini sağlayan motosikletli ambulans ekipleri göreve hazır.

Motosiklet ambulans ekibi Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Yrd.Doç.Dr.İshak Şan ve Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Mehmet Ergin ile bir araya geldi.
Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Komuta Kontrol Merkezine bağlı olarak çalışan motosiklet ambulanslar 1 Nisan itibari ile sahada çalışmaya başlayacaklar.


IMG_4850.JPG
    

İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM)’nun 2018 Yılı Mart Ayı Toplantısı

İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM)’nun 2018 yılı Mart ayı toplantısı, 27.03.2018 tarihinde saat:14:00’da İl Sağlık Müdürlüğü Şehit Ömer HALİSDEMİR Toplantı Salonunda, Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet ERGİN başkanlığında yapılmıştır. Toplantıya Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Semih Dinçer YETİŞ, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Şükrü ÖZDEMİR, İlimiz ASKOM üyeleri, İl Ambulans Servisi Başhekimliği Yöneticileri, Acil Sağlık Hizmetleri Birimi personeli katılım sağlamıştır.

GÜNDEM

1.         Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün 16/03/2018 tarih ve E.595 sayılı «Acil Servis Hizmetleri» konulu yazısı.

2.         ASKOM Sorumluları ve ASKOM Görevlileri İsim Listeleri

3.         İl Hizmet Kapasite Bilgileri

4.         Özellikli Planlama Gerektiren Sağlık Hizmetleri

5.         Acil Sağlık Hizmetleri 2018 Ocak Ayı Değerlendirilmesi

6.         Uygunsuz Sevklerin Değerlendirilmesi

7.         Replantasyon Nöbet Listesi

8.         Hastane Acil Servis ve Branş Nöbetleri

9.         Nisan ayı branş nöbetlerinin belirlemesi

10.       Dilek ve önerilerin alınması.Mektup Yazdı 112 Acil Okula Geldi

Mektup Yazdı 112 Acil Okula Geldi
HÜRRİYET+ANKARA_20180325_1 (1).jpeg
HÜRRİYET+ANKARA+TAŞRA+BASKISI_20180325_6.jpeg

POSTA+ANKARA_20180325_1.jpeg

SABAH+ANKARA_20180325_1 (1).jpeg

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Günü

Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Yrd. Doç. Dr. İshak ŞAN Acil Sağlık Hizmetlerinin kaliteli bir şekilde halkımıza sunulmasında büyük bir azim ve özveri gösteren tüm  Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri’nin Gününü Kutladı.

"Yaşama Yol Ver!" Ekibi Milli Eğitim Vakfı Gökkuşağı İlkokulu’nda

"Yaşama Yol Ver!" Ekibi Milli Eğitim Vakfı Gökkuşağı İlkokulu’nda

Miniklerin acil bir durumla karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilmeleri, 112’nin gereksiz aranmaması ve Ambulansa yol vermenin önemini anlatmak amacıyla ile başlatılan "Yaşama Yol Ver!" Medya Kampanyası Minik 112 Uygulaması kapsamında "Yaşama Yol Ver!" Ekibi Milli Eğitim Vakfı Gökkuşağı İlkokulu öğrencileri ile bir araya geldi.

Uygulamalı eğitim ile öğrenciler ambulansı da yakından tanıma fırsatı buldu. Eğitim sonunda çocuklara kampanya kapsamındaki hediyeler dağıtıldı.


 

2018 Kamu Futbol Turnuvası

İl Sağlık Müdürlüğümüz Gençlik ve Spor Bakanlığı Tarafından Düzenlenen 2018 Kamu Futbol Turnuvasında İlk Maçına Çıktı