HAVA AMBULANS SİSTEMİ

                                             
Ülkemizde bugüne kadar askeri kurumların bünyesinde hizmet veren hava ambulansları, kara ve hava kuvvetleri yanında Sahil Güvenlik Komutanlıklarına bağlı arama ve kurtarma helikopterleri ile hizmet vermekte idi.

Hava kuvvetlerine ait 2 adet uçak ambulans yanında özellikle güneydoğu bölgesindeki arazi şartlarından dolayı hasta ve yaralı naklinde kullanılan askeri helikopterler bulunmakta, sağlık personeli ve tıbbi malzeme desteği ile bu nakiller gerçekleştirilmektedir.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalışılan Hava Ambulans Sistemlerinin son 4 senedir teknik şartnamesi üzerine çalışmalar yapılmış,

SHGM,TSK, gibi ilgili kurumlarla koordineli olarak mevzuata yönelik uyum çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sağlık Bakanlığı tarafından hizmet satın alımı şeklinde karar verilerek, teknik şartnamesi hazırlanıp, Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılmak üzere açılan hava ambulans aracı kiralanması ihalesi tamamlanmıştır.

28 Ekim 2008 tarihinde Türkiye’de ilk olarak Ankara’ da faaliyet göstermeye başlamıştır. İlk aşamada 4 bölge ili olan Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum’da çalışmaya başlanılmıştır. Akabinde 15 farklı ilde 17 helikopter ile hava ambulansı sistemi faaliyete geçirilmiştir.

17 HELİKOPTER AMBULANSIN GÖREV KONUŞLANDIRILIĞI İLLER

1. Ankara (2 Helikopter Ambulans)

2. İstanbul (2 Helikopter Ambulans)

3. Antalya

4. Kayseri

5. Diyarbakır

6. Erzurum

7. İzmir

8. Çanakkale

9. Bursa

10. Afyon

11. Konya

12. Adana

13. Samsun

14. Trabzon

15. Van