Temel Modül Eğitimi

 Ankara Acil Hekim Sertifika Programı 33. Temel Modül Programı 03 - 07 Mart 2008 tarihlerinde Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Macunköy ek binası Acil Sağlık Hizmetleri eğitim salonunda yapılmıştır. Düzce, Kırıkkale ve Ankara' dan gelen 27 kişilik hekim grubu beş gün boyunca yoğun bir eğitim programına katıldı. Ankara Acil Sağlık Hizmetleri Şubesi Eğitim biriminin bu programında aşağıdaki konuların eğitimleri verilmiştir.

1. gün; ( 3 Mart 2008 ) : Açılış ve Sertifika Programının açıklanmasının ardından teorik ön değerlendirme sınavı yapıldı. Erişkinlerde Temel Yaşam Desteği, Çevresel aciller (  Boğulma, Yanıklar... ), Olay Yeri Yönetimi, Triaj, Hasta ve Aile Hakları konuları anlatıldı. 
2. gün; ( 4 Mart 2008 ) :  Erişkinlerde ve Çocuklarda Temel Yaşam Desteği, Karın Ağrısı olan Hastaya Yaklaşım, Şok ve Sıvı tedavisi, Acil analjezi ve sedasyon, Solunum sıkıntısı olan hastaya yaklaşım konuları işlendi. Erişkinlerde ve Çocuklarda Temel Yaşam Desteği pratik uygulamaları yapıldı.

3. gün; ( 5 Mart 2008 ) :  Ambulans ekipmanları, Hasta ve yaralı taşıma teknikleri, Acil oksijen kullanımı ve Alternatif Hava Yolları, Göğüs ağrısı olan hastaya yaklaşım, Multitravmalı hastaya yaklaşım ( Erişkin ) konuları işlendi. Taşıma teknikleri ve Ambulans ekipmanları pratik uygulamaları yapıldı.  

4. gün; ( 6 Mart 2008 ) : Hekim-Hasta ilişkileri ve Tıbbi Etik, Yasal mevzuat ve Adli hekimlik, Adli rapor ve yara tanımlanması, Akut entoksikasyonlar, Psikiyatrik aciller, Bilinç değişikliği olan hastaya yaklaşım ve Koma konuları işlendi. Erişkinlerde ve Çocuklarda Temel Yaşam Desteği pratik uygulamaları yapıldı.  
5. gün; ( 7 Mart 2008 ) : Stres altında çalışma konusu işlendi. Erişkin ve Çocuk temel yaşam desteği pratik uygulamaları yapıldı.  

        Tüm konular anlatıldıktan sonra Son Değerlendirme olan Teorik ve Pratik uygulama sınavları  yapıldı. 26 hekim eğitimde başarılı olmuştur. Kurs Değerlendirmesi ( Anket ) ve Kapanış ile program sona erdi.